Yapisal Kablolama - İdeal Bilgisayar

İçeriğe git

Ana menü:

Hizmetlerimiz

Yapısal Kablolamalar
Yapısal Kablolama


Her türlü bilgi sistemleri otomasyonunun, bilişim ve telekomünikasyon sisteminin altyapısı yapısal kablolamadır. Son model bir otomobiliniz olabilir ama kullanabileceğiniz, sürüş zevkini tadabileceğiniz yollar olmadan garajdan bile çıkaramazsınız, çıkardığınızda da yolculuk eziyet haline gelir. Bu bakış açısı ile değerlendirdiğinizde yapısal kablolama ayrı bir profesyonellik ve uzmanlıktır. Vodanet, sistem integratör kimliğinin bir parçası olarak yapısal kablolama çözümlerinde mühendislik hizmetleri ile beklentilerinizin tam karşılığını vermektedir.

Cat5e kablolama ile 100 metre mesafede 100Mbps ve 25 metre mesafede 1000Mbps çalışır. Cat6 kablolama ile 100Mbps mesafesi değişmezken 1000Mbps 90 metreye kadar çalıştırılabilmektedir. Bu mesafelerin üzerinde ise multimode ve singlemode fiber kablolar ile 70 kilometreye kadar 1Gbps taşımak mümkündür. Günümüzde 10Gbps switch modülleri ve Ethernet kartları da pazardaki yerlerini almıştır. Genellikle yapısal Ethernet/data kablolamasında ağaç ve yıldız topolojileri tercih edilir.

Bilişim yatırımları arasında 15 yıllık ömür ile yapısal kablolama ilk sırada gelir. Ancak dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Yüksek gerilim hatlarından kesinlikle sakınılmalı ve alçak gelirim hatları ile data kabloları arasında (seperator) kullanılmalıdır. Her zaman ihtiyaçtan fazla kablo kullanılmalı ve pay bırakılmalıdır. Kablolar çekildikçe test edilmelidir. Zira kablolar hiç kullanılmamış dahi olsalar sonradan sorunları
tespit etmeniz ve çözmeniz zor olacaktır. Kabloları aynı güzergahta toplu halde düzenli olarak tutabilmek için kablo bağı kullanılmalıdır. En önemlisi ise kabloların her iki ucu etiketlenmelidir. Zira sağlıklı çalışan bir yapısal kablolamanın temelini düzen oluşturur. Etiketleme bunun ilk aşamasıdır. Kablo çekim tekniği, kablo kanalları gibi uygun ekipmanlarla kabloların korunması, güzergahın çevresel şartlarına uygun tipte UTP/FTP/STP veya zırhlı/zırhsız fiber optik kablo kullanılması, patchpaneller, prizler/jacklar performansı kesinlikle etkileyecektir. Ayrıca çekim güzergahlarının ve data uçlarının işaretlendiği bina planlarının hazırlanması sonradan oluşabilecek sorunları en kısa sürede çözmenize yardımcı olacaktır. Tüm bu noktalara dikkat etmeniz yatırımınızın ömrünü uzatacaktır.

En büyük farkımız ise müşterilerimize özel projeler tasarlamamız ve projelendirmedeki uzmanlığımız ile yatırım maliyetlerinizi en aza indirmemizdir.


 
 
İçeriğe dön | Ana menüye dön