Güvenlik Kameraları - İdeal Bilgisayar

İçeriğe git

Ana menü:

Hizmetlerimiz

Siz evinizden ya da işyerinden uzaktayken, geride bıraktığınız eşyaların güvende olup olmadığını izlemenin bir yolu güvenlik kameralarıdır. Eğer bu konuda gerginlik yaşıyorsanız bu kameralar sizi biraz sakinleştirebilir. Bir çok farklı sebeple kullanılan güvenlik kameraları, siz uzaktayken istediğiniz bir alanı gözetler ve kaydeder.

Çok çeşitli güvenlik kameraları vardır, bazıları dışarıda açık alanlarda bulunurken, bazıları kapalı alanlarda ve oldukça küçük yapıdadırlar. Güvenlik kameralarının görülmesi olası suçları daha olmadan önleyebilmeye yararken, gizli kameralar herhangi bir suçu görüntüleyerek kanıt oluşturabilirler.

Bir güvenlik kamera sistemi satın almadan önce, bunu hangi alanda ve ne amaçla kullanacağınızı belirlemelisiniz. Kamera sayısı daha çok hangi alanda kullanacağınıza göre değişir, örneğin bir odayı görüntülemek istiyorsanız, bir adet yeterli olabilir. Daha büyük bir alan için daha fazla kamera içeren bir güvenlik kamera sistemi gereklidir.

Güvenlik kameraları ister kablolu ister kablosuz olsun, nasıl bir kurulum yapılacağı, bu kameraların nerelere konulacağı ne kadar fark edilebilir olacağına bağlıdır. Kablolu kameralar daha hünerlidir. Görüntü kaliteleri kablosuz kameralara göre daha kalitelidir. Kablosuz kameralar ise daha esnek bir kullanıma sahiptir, kablosuz internet ve kablosuz telefonda olduğu gibi diğer cihazlar kablosuz kameranın sinyallerini bölebilir. Kablosuz bir güvenlik kamerası kullanmayı düşünüyorsanız, video görüntünüzün diğer cihazlar sebebiyle bölünebileceğini aklınızda bulundurun. Bu görüntülerin başkaları tarafından izlenmesi, güvenlik kameralarının kullanım amacını tamamen tersine çevirir ve birileri sizin evde olup olmadığınızı öğrenebilir. Bu sebeple görüntülerin başkaları tarafından izlenme olasılığını en aza indirmelisiniz ve kablosuz iletimde verilerin şifrelenip gönderilmesi konusunu üretici firmaya sormalısınız.


Büyük kameralar genelde fark edilebilir şekilde monte edilir, böylece gelip geçen insanlar buranın kamera sistemiyle görüntülendiğini bilirler. Bununla beraber çok küçük fark edilemez güvenlik kameralarını da piyasada bulabilirsiniz.

Güvenlik kamerası sistemi kurmadan önce, özellikle gizli kameralar için, bulunduğunuz bölgenin yasal gerekliliklerini öğrenmeli ve buna uymalısınız, bazı durumlarda, gözlenen yerde bulunan insanların o yerin kamera sistemiyle kayıt edildiğini bilmeleri yasal gereklilik olabilir. Bu konuda mevzuata uymalısınız.

Güvenlik Kameraları Nasıl Yerleştirilmeli
Gözetim altına almak istediğiniz alanı belirledikten sonra, güvenlik sistemini uygun bir biçimde kurmalısınız. Kötü bir kurulum hiçbir sonuç vermeyecektir, eğer elektronik eşyalar konusunda yeterince bilginiz yoksa bu konuda uzman birinden yardım almanız önerilir. Herhangi bir lisanlı güvenlik şirketi size bu konuda yardımcı olabilir.

Kamera sistemlerinin çoğu fazla karmaşık değildir, yani kendiniz de kurabilirsiniz, kurulum prosedürü cihazdan cihaza farklılık gösterebilir, bu sebeple kurulum talimatını kullanmanız iyi bir fikir olacaktır.

Kameraları yerleştirdiğiniz yer önemlidir. Kamera ile kayıt edilecek yer arasındaki mesafe dikkate alınmalıdır, doğru alana odaklanıldığından ve görüntünün netliğinden emin olun. Kamerayı bir duvara ya da bir yapıya monte ediyorsanız, sağlam monte edildiğinden emin olun, kamera titrememeli ve görüntüyü bozmamalıdır. Dış ortamlarda bulunan olası suçları caydırıcı özelliğe sahiptir, bununla birlikte kötü hava şartlarına dayanıklı olmalıdır. Sağlam bir gövdeye sahip olması tahrip olmasını ya da zarar görmesini engelleyecektir.

Bununla beraber, güvenlik kameranızın kayıt yapıp yapmayacağına karar vermelisiniz. Mesela bahçede çocuklarınızın güvenli bir şekilde oynadığını ya da ön kapıya kimin geldiğini görmek istiyorsanız, görüntü kaydına gerek duymayabilirsiniz. Fakat belirli bir alanda uzun zaman periyotlarında neler olduğunu görmek istiyorsanız, bu durumda kameranızı bir kayıt sistemine bağlamalısınız. Bazı insanlar VCR kayıt vidyolarını kullanır, bazıları ise bilgisayar bağlantısıyla tüm görüntüleri dijital olarak kayıt ederler. Video kayıt alanlarının ziyan olmaması için, bazı görüntü sistemlerinde hareket algılayıcılar bulunur, böylece herhangi bir hareket meydana geldiğinde sistem kayda geçer.

Gördüğünüz gibi çok çeşitli güvenlik kamerası sistemi mevcuttur, ihtiyaç duyduğunuz ve amacınıza hizmet edeceğini düşündüğünüz bir sistemi kullanarak, güvenlik seviyenizi arttırabilirsiniz.

 
İçeriğe dön | Ana menüye dön